A projekt a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósul meg.

RÉV Alapítvány - Biztos bizonyítvány

Szabolcs utca 10.
Nyíregyháza
4400
06-70-4330285
06-42-413-040
elsolepesnyh@gmail.com

KÉKI FEJLESZTŐ FOGLALKOZÁSOK 2.

2014.05.31 18:27

2014. 05. 26 – 30. között Kék-en rendeztük meg, az általános iskolában mentorált tanulók szülei számára álláskeresési tréningünket. Összesen 10 fő vett részt rajta.

A következő témákról esett szó részletesen:

  1. Munkaerő-piaci folyamatok megismerése
  2. Célállás tisztázása, atipikus foglalkoztatási formák megismerése
  3. Álláskeresési ismeretek (megjelenés, önéletrajz, állásinterjú, álláskeresési technikák, munkaszerződés és kapcsolódó problémák)
  4. Álláskeresési ismeretek elmélyítése
  5. Alapvető munkajogi ismeretek.

Összefoglalás:

A tréning első napja adminisztrációs teendőkkel kezdődött. A csoport nem vett részt korábban hasonló jellegű foglalkozásokon, így a tréningmódszer ismeretlen volt számukra. Az ismerkedő, bemutatkozó gyakorlatnak köszönhetően a csapatlégkör hamar oldottá vált, a csapat együttműködő képessége és nyíltsága lehetővé tette a  közös munkát. A csoport téma iránti érdeklődése megkönnyítette, mind a trén munkáját, mind az elsajátítható anyag, megszerezhető kompetenciák átadásának lehetőségét. A bemutatkozást, csapatépítést, csoportszabályok kialakítását követően ismertettük a résztvevőkkel a munkaerő-piaci folyamatokat, azok szereplőit.

 

 A követő napon SWOT analízist készítettek el, melyben összefoglalhatták erősségeiket, gyengeségeiket, lehetőségeiket, veszélyeiket, célállításban kaptak segítséget. A trénerek folyamatos segítségével terveik eléréséhez útmutatást kaptak.

 

Nagy szerepet kapott az önéletrajzírás, mivel szinte még senki sem írt, illetve nem adott be önéletrajzot. Fontosnak tartottuk az önéletrajz tartalmi és formai követelményeinek, az álláskeresés fortélyainak, lehetőségeinek megismerését. Kiemeltük az önéletrajz írás és állásinterjú során tipikusan elkövethető hibákat. A résztvevők állásinterjúval kapcsolatos ismereteit bővítettük, új ismereteket szerezhettek az interjú fajtáival, típusaival kapcsolatban. Kiemeltük a testbeszéd és metakommunikáció jelentőségét. Az ügyfél által  elkészített önéletrajzokat átbeszéltük.  Felhívtuk a figyelmet azokra a hiányosságokra, amelyeket pótolni, javítani szükséges.

Utolsó képzési napon alapvető munkajogi ismereteket adtunk át a résztvevőknek.  A képzés során nagy hangsúlyt kapott az, hogy az elhangzott ismereteket önállóan is alkalmazzák, megalapozva az önálló álláskeresés képességét. Elmondásuk szerint az elsajátított ismereteket nem csak a munkavállalás területén, hanem a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeik segítésében is tudják alkalmazni. A családtagok elfogadták a tanulás fontosságát, ezáltal jobban odafigyelnek a gyermekeik tanulására, segítik, bátorítják őket.  A modulok minden nap visszajelzéssel zárultak, mind a résztvevők, mind a tréner teljesítményére vonatkozóan. A csoport egymást is segítette tanácsokkal, észrevételekkel, odafigyeléssel, toleranciával. A tréning gyakorlati hasznát minden résztvevő elismerte.  A tréning végén a résztvevők anonim elégedettségi kérdőív kitöltésével is értékelték az öt napot, melyből kiderül, hogy egységesen jól érezték magukat, érdekesnek, hasznosnak tartották.

Bánszki Erzsébet

mentor