Oktatói beszámoló
2014. június 30- július 04. között 8 fiatal program részvevő számára tartottunk önálló családi életre nevelő tréninget.
A tréning célja : A munkatapasztalattal nem rendelkező fiatalok számára a családalapításhoz a családi háztartás vezetéséhez szükséges egészségügyi, családtervezési, társadalmi és egyéb ismeretek nyújtása.
Tananyag:
Ismerkedés, ráhangolás, csoportszabályok kialakítása
- Önálló életvezetés – Szerepek - feladatszerepek
- Önálló életvezetés – Egészséges életmód kialakítása
- Háztartás megszervezése.
- Környezetünk és környezetvédelem
- Ügyintézés, elemi szolgáltatások és igénybevételének megismerése.
A tananyag igazodott a mai modern társadalmi elváráshoz. Az egyes modulok felépítése olyan használható információkat tartalmazott, melyet a résztvevők a mindennapi életük megkönnyítéséhez tudnak hasznosítani.
A képzés egész ideje alatt törekedtünk arra, hogy a résztvevők képességeit, önismeretét, együttműködési készségüket, gondolkodásukat és döntésképességüket sokoldalúan fejlesszük. Életmódjuk, motívumaik, szokásaik, az értékkel történő azonosulásukat bővítsük. Legyenek nyitottak és megértőek a és becsüljék meg ezeket.
A képzésen olyan segítségnyújtási formát alakítottunk ki, ahol igyekeztünk megtalálni azokat a lehetőségeket, megoldásokat, belső erőforrásokat, igénybevehető segítségeket, amelyek alkalmasak az adott helyzet hatékony kezelésére. Hangsúlyt kapott a tananyagban az önálló életvitel, életszervezés kialakításához szükséges feltételek megteremtése, kialakítása. A táplálkozás hatása az emberi szervezetre, a tisztítás, ápolás kellékeinek, a tisztítószereknek, ápolószereknek, a természetes anyagoknak, népi gyógyászatnak, házi patikának, gyógynövényeknek és hatásaiknak, megismerése és helyes használata. A képzés feladata volt, hogy a résztvevők elsajátítsák a mindennapi életük során az egészséges életmód, a táplálkozás és élelmiszertannal kapcsolatos alapismereteket, felkészüljenek a háztartási munkák megszervezésére, higiénés elvégzésére és az esztétikus környezet kialakításra. További feladat volt, hogy a résztvevők betekintést kapjanak a jól szervezett, korszerű háztartásvezetésbe.
A képzés során a résztvevők hasznosnak ítélték meg a képzést, elsajátítottak olyan alapvető ismereteket, információt, amelyeket elmondásuk szerint tudtak alkalmazni az önálló életvitelük kialakítása során.
Bánszki Erzsébet
esetmenedzser