2014. március 3. és 2014. március 7. között rendeztük meg 14 fő érdeklődő nyíregyházi és környéken lakó fiatal számára pályaorientációs foglalkozásainkat.
A tréning célja volt volt: elősegíteni a fiatalok pályaválasztási döntéshozatalát, piacképes szakmai végzettség megszerzését. Önismeret fejlesztése, hosszú távú tervezés képességének fejlesztése a szakmák munkaerő-piaci értékének feltérképezése. A szakmacsoportok, és a hozzájuk kapcsolódó képzési irányok, szintek megismertetése. A résztvevő személyiségének, képzettségének megfelelő szakmák feltárása. Munkaerő-piaci reintegrációjuk segítése.
A tréning első napja az adminisztrációval, a csoportszabályok kialakításával, ismerkedéssel kezdődött. A kezdeti izgalmak után barátságos légkör alakult ki, ahol a nehezebben megnyílók is hozzászóltak a témához, aktívan részt vettek a gyakorlatokban, feladatok megoldásában. A csoport érdeklődéssel hallgatta az önismeretüket fejlesztő ismeretanyagot és oldotta meg a témához kacsolódó teszteket, feladatokat, egyéni tapasztalataikat is megosztották a többiekkel.
A pályaorientáció az álláskeresők számára szinte teljesen ismeretlen volt. A tudatos szakmaválasztást megelőző információ gyűjtés fontosságáról és a döntéshez szükséges egyéb ismeretek megszerzéséről nem igazán foglalkoztak még. Örültek, hogy ilyen ismeretek megszerzésére is lehetőség nyílt a tréning sorozat kapcsán. Önismeretnél azzal foglalkoztunk, hogy milyen munkakörhöz milyen személyiségjegyek illenek leginkább. Valamennyien azt hangsúlyozták, hogy a szakmaválasztásról való gondolkodásukat mindig inkább a lehetőségek befolyásolták, mint a tudatos választás. Ezek után az érdeklődési területek beazonosítása következett, majd mindenki elkészítette a saját helyzetfelmérését (SWOT- analizist). A módszer abban segít, hogy a résztvevő feltérképezze saját helyzetét, egyéni tulajdonságait (erősségek, gyengeségek) majd a külső tényezőket is górcső alá vegye. Mi várható, lesz-e lehetőség a szakmaszerzésre, a szakmaszerzés után az elhelyezkedésre. Ezután teszteket oldottak meg a munka - és foglalkozási érdeklődésükről. A prezentációs anyagban pedig a pályaorientációról, annak folyamatáról és egy nagyon lényeges elemének külön hangsúlyozásáról beszélgettünk, mégpedig arról, hogy a pályaorientáció célja az egyén döntés előkészítésének a segítése, minél több információ megszerzésének az ösztönzése. Információ a szakmákról és a munkaerő-piaci folyamatokról.
A következő napokban a munkaerő-piaci folyamatok áttekintése volt a téma. Aktuális helyzetképpel kezdtük a témát, majd alapfogalmakkal folytattuk, a gazdaság prioritásairól is beszéltünk, melyek jelzést adnak azokra a szakmacsoportokra, ahol munkaerő-keresletre lehet számítani, hol lehet piacbővítésre számítani és hol várható a munkaerő-kereslet visszaesése.
A válság hatásait is számba vettük, különösön azokra a szempontokra fókuszáltunk, amelyek a munkavállalókat érinthetik. Az elvárások a munkavállalókkal szemben tovább bővültek. Az elvárások tisztázása azért különösen fontos mivel ezekre kell hangsúlyt fektetni és figyelni a munkavállalásnál. Ezek az ismeretek is segítik, majd a hatékonyabb álláskeresést.
Valamennyien álláskeresők ki rövidebb, ki hosszabb ideje, próbálkozott álláskereséssel, de beigazolódott, hogy szakmai végzettség hiánya miatt kevés az esélyük az elképzelésüknek megfelelő állást illetően. Átbeszélést követően mindenki belátta, hogy ezekre igen is szükség van, motiváltak lettek a képzés megszerzését illetően. Oldott, jó hangulatú képzést bonyolítottunk le, mindenki hasznosnak ítélte az elhangzottakat.
A tréning végén közösen értékelték az öt napot, valamennyien jól érezték magukat, érdekesnek tartották a témát. Az egyéni visszajelzések is ezt támasztják alá (elégedettségi kérdőívek).
Bánszki Erzsébet
mentor