A projekt a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósul meg.

RÉV Alapítvány - Biztos bizonyítvány

Szabolcs utca 10.
Nyíregyháza
4400
06-70-4330285
06-42-413-040
elsolepesnyh@gmail.com

Tanácsok kezdő önéletrajz-íróknak - Cikksorozat 4.

2013.10.25 13:50

Az önéletrajz kétség kívül fontos, és nélkülözhetetlen lépés az állás megszerzése felé. Egy jól megírt önéletrajz rendkívül hatásos lehet. De mit is kell tudni egy önéletrajzról?

  1. Az önéletrajzok Magyarországon használt típusait, formai szempontokat figyelembe véve két csoportba oszthatjuk.
    1. Magyar típusú önéletrajz: a klasszikus fogalmazásoknál használt formát követve, általában bevezetésre, tárgyalásra és befejezésre tagolódik. Hazánkban igen sokáig ez volt a bevett és leginkább elterjedt önéletrajz-típus.
    2. Ma már egyre inkább előtérbe kerül az amerikai típusú önéletrajz, mely a karrierünkre és tanulmányainkra vonatkozó legfontosabb adatokat áttekinthető és tagolt formában rögzíti. Az amerikai típusú önéletrajz lehetőséget biztosít arra, hogy a kiemelés eszközével élve, elérhetőbbé tegyük a munkáltató számára a döntés meghozatalára vonatkozó lényeges információkat.
  2. Tartalmi szempontokat figyelembe véve az alábbi két formát különböztetjük meg:
  3. Kronologikus önéletrajz: Fordított időrendben mutatja be eddigi munkahelyeinket, betöltött munkaköreinket, valamint a tanulmányaink végzésére vonatkozó adatokat.
  4. Funkcionális önéletrajz: A megszerzett ismeretekre, képességekre, készségekre, valamint az elért eredményekre öszpontosít.

Pályakezdőknek és nem egységes pályaképpel rendelkezőknek (sokféle betöltött munkakör) javasolt ez utóbbit használni.

 

Az önéletrajz írásakor fokozottan figyeljünk oda az alábbiakra:

  1.  az önéletrajz legyen rövid és tömör: egy – másfél oldalnál ne legyen hosszabb. Bővebb önéletrajz írása csak hosszabb szakmai múlt esetén javasolt. Nem árt, ha kiemeled a lényeges információkat, vázlatpontokat. Részletezni nem érdemes. Amire kíváncsiak, megkérdezik az állásinterjún.
  2. legyen átlátható, jól szerkesztett: Az önéletrajz legyen tagolt, a fontosabb információkat tedd jól láthatóvá, szembeötlővé. (kiemelés)
  3. fénykép: Legyél jól felismerhető a képen. Semmiképpen ne használj csoportképet, vagy bulifotót. Tanácsos fekete-fehér igazolványképet használni.
  4. tanulmányok: csak a megpályázott munka szempontjából lényeges képzéseket érdemes felsorolni. Ez többnyire a legmagasabb iskolai végzettség, tanfolyam. Jelenleg is folyamatban lévő tanulmányok esetén érdemes a lényegesebb tárgyakat, szakirányokat is megnevezni. Egyéb, tanulmányokhoz kapcsolódó eredményeket is hasznos lehet feltüntetni, különösen pályakezdőknek javasolt, de mindenképpen színesebbé teszi az önéletrajzot.
  5. munkatapasztalatok: érdemes fordított időrendi sorrendben haladni a felsorolásnál. Tehát a legutolsó munkahellyel kezdd. Érdemes a szakmai gyakorlatokat is feltüntetni. A munkatapasztalatok feltüntetésénél lehetőleg ne írj ötnél többet az önéletrajzodba. Ügyelj arra, hogy ne csak a munkahely nevét és az ott eltöltött időtartamot, hanem a munkakör megnevezését, a főbb feladatokat és tevékenységeket is tartalmazza önéletrajzod.
  6. elérhetőségek: kötelező feltüntetni a mobiltelefonszámot, az e-mail és levelezési címet. Tüntesd fel, ha a megadott számon hangpostafiók üzemel, vagy csak meghatározott időben vagy elérhető ebben a formában. (pl. csak munkaidőben, vagy csak azután). Előre ismert akadályoztatás (pl. külföldi tartózkodás) időpontját is érdemes feltüntetni.
  7. nyelvismeret: nyelvtudásod valós szintjét tüntesd fel önéletrajzodban. Az állásinterjún vélhetően ezt is felmérik majd a kiválasztást végző szakemberek. Írd be a nyelvvizsga típusát, fokát, valamint a nyelvvizsga megszerzésének évét.

 

Következő héten pár mintát mutatunk be neketek.